Publications  |   E-Library  |   Gallery  |   Careers@NMREC  |   Contact Us
STU

Sports: Prizes Won

College teams have participated in Inter Collegiate and Inter University Tournaments and won many of them.

04/01/2013 to 05/01/2013
JNTU – D Zone (organizer Nalla Narasimha Reddy Group of Educational Institutions)
Basket Ball – Men - Runners
Volley ball – Women - Winners
Through ball – Women - Runners
Badminton – Singles- Girls - Runners
Badminton – Doubles- Girls - Winners
T.T – Men - Singles - Winners
T.T – Men – Doubles - Runners

13/10/2012 to 14/10/2012          
Invitation Tournament (Organizer – Anurag Group of Institutions)
Carroms – Singles – Men, K.Bharghav – ECE – IV yr, Winner
Carroms – Doubles – Men, K.Bharghav – ECE – IV yr, MA Zubair – ME – IV yr
T.T. – Boys - Single  M. Aravind – ECE – III yr, Runner
T.T. – Boys – Doubles, S. Rakesh – ECE – IV yr, R Raghava – CSE – IV yr

16/10/2012 to 17/10/2012
Invitation Tournament (Organizer – Srinidhi Institute of Science and Technology)
Carroms – Singles – Men K.Bharghav – ECE – IV yr,  Winner
Carroms – Singles – Men,  MA Zubair – ME – IV yr, Runner
Carroms – Doubles – Men, K.Bharghav – ECE – IV yr, MA Zubair – ME – IV yr Winner

08/02/2013
International Invitation Tournament (Organizer – Raghava Foundation)
Bharath Kumar Reddy, CSE-II year, Chess 24th Place in International Rankings
National Invitation Tournament (Organizer – Hyderabad Chess Association)
Bharath Kumar Reddy, CSE-II year, Chess 10th Place.

10-03-2012 to 18-03-2012
JNTUH - D-Zone 2011-12 (Organizer – Nalla Malla Reddy Engineering College)
Throwball Women - Winners                   
Volleyball Men -  Runners
Volleyball Women - Winners
Badminton Singles (Girls), K. Naga Jyothi - Runners
T.T. Boys, Aravind ECE - Runners
Cricket Best Team Award                           

17-02-2011 to 21-02-2011
JNTUH - D-Zone 2010-11 (Organizer – Nalla Malla Reddy Engineering College)
Volleyball Men - Winners
Volleyball Women - Winners
Basketball Women - Runners
Football Men - Runners
Throwball Women - Winners
Badminton Double (Men)  - Runners
Badminton Single (Women) - Runners
T.T. Single Men - Runners
T.T. Double Women - Runners
D-zone 2010-11 Overall Championship

15-9-2010 to 19-09-2010
25th All India Sports Meet 2010 (Sponsors BITS, Pilani, Rajashthani)        
Broad Jump & Long jump, 1st Place, I. Sai Adithya- ECE-IV
100mts sprint, 3rd Place, G. Sai Praneeth Goud, Mech-II
400 mts, Run, 3rd Place, V.Vivek, Mech-III
4x100 mtrs Relay, 2nd Place, G. Ravi Shankar, CSE-IV, I. Sai Adithya, ECE-IV, V. Vivek, Mech-III, D. Kiran Kumar, EEE-III.

18-1-2010 to 21-01-2010
State Engineering Colleges Faculty cum Staff, Tournament in Memory of Late Sri. Nalla Saireddy garu
Organizer : Nalla Malla Reddy Engineering College
Badminton, Women (Doubles), Renuka & Uma Winners
Table Tennis Women (Single), Karuna  Winner
T. T Doubles, Karuna & Kalpana Winners
T.T Doubles, Prabhavathi & Annapurna Runners
Badminton Men (Singles), M.N.V. Ramesh Runner
Badminton Men (Doubles) M.N.V. Ramesh & A. Rajashekar Winners
Volleyball Men Winners